03/06/2024

Sprintem poprzez III ligowe areny:
33. kolejka /tabela, film

Sezon rozgrywkowy 2023/24 w polskiej III lidze piłkarskiej dobiegł końca! W grupie IV wszystkie, w zasadzie, rozstrzygnięcia zapadły już po 33 seriach spotkań, dlatego ostatnia 34 kolejka była dla drużyn jedynie walką o prestiż, dobry wizerunek klubów i o pozostawienie dobrego wrażenia na kibicach. O tym jak się to komu udało w naszej cotygodniowej relacji.

Tryumfator ligi Wieczysta już teraz dokonuje ruchów personalnych w zakresie wzmocnienia kadry na rozgrywki w II lidze. W wyjazdowym meczu ze Starem Starachowice trener Peszko wystawił ewidentnie drugi garnitur. Dobrze spisujący się Star skrzętnie wykorzystał tą okazję i na boisku w Ożarowie pokonał dominatorów z Krakowa. Star Starachowice – Wieczysta Kraków 2:1.

Dla tarnobrzeskiej Siarki, która pewnie ulokowała się na pozycji vice lidera domowy mecz ze Świdniczanką miał być okazją do poprawienia bramkowego konta, przez Kamila Orlika, który walczy o tytuł króla strzelców tej ligi. Pozornie wydawało się, że zadanie będzie łatwe, bo w składzie gości zabrakło 4 podstawowych zawodników, a 2 innych zajęło miejsce na ławce rezerwowych. W pierwszej połowie meczu, pomimo lekkiej przewagi gospodarzy bramki nie padły. W okresie od 64 do 69 minuty gospodarze zdobyli dwie bramki i wydawało się, ze mecz jest rozstrzygnięty. Zmiennicy wprowadzeni przez trenera Gieresza wnieśli do gry gości wiele ożywienia i ku wyraźnemu zaskoczeniu gospodarzy, świdniczanie po 2 trafieniach Michała Palucha, w 84 min. z rzutu karnego i w 87 min., doprowadzili do remisu i dowieźli ten wynik do końca meczu. Duży wkład do uzyskania tego korzystnego wyniki miał bramkarz gości Krystian Krupa, który zaliczył kilka kapitalnych interwencji. Siarka Tarnobrzeg - Świdniczanka 2:2.

Licznie przybyli na stadion przy ul. Sportowej w Świdniku sympatycy miejscowej Avii liczyli zapewne, że ich ulubieńcy zechcą zmazać plamę, po kontrowersyjnej porażce w Wiązownicy. Okazję ku temu było pokonanie, w derbowym spotkaniu, Podlasia Biała Podlaska. Jednak już skład wyjściowy gospodarzy, jaki pokazał się na płycie boiska, budził wątpliwości czy osiągnięcie korzystnego wyniku z solidnym zespołem z Białej będzie możliwe. Przebieg boiskowych wydarzeń potwierdził te obawy. Goście w 12 minucie objęli prowadzenie i nie oddali go już do końca meczu. Gospodarze pierwszy strzał na bramkę Podlasia oddali dopiero w 73 minucie i pomimo, że przez 35 minut grali z przewagą jednego zawodnika nie zdołali zdobyć nawet wyrównującej bramki. Avia Świdnik - Podlasie Biała Podlaska 0:1.

Chełmianka, w której występuje dotychczasowy lider klasyfikacji na króla strzelców Bartłomiej Korbecki, podejmowała na własnym obiekcie, zdegradowane już do IV ligi Orlęta Radzyń Podlaski. Zatem okazja na podwyższę dorobku snajpera gospodarzy wydawała się idealna. Chełmianka objęła w tym spotkaniu prowadzenie jednak, zdobywcą obu bramek dla gospodarzy nie był wspomniany Korbecki, a Krystian Mroczek. Kibice gospodarzy byli niemal pewni, że ich drużyna przełamie wreszcie passę meczów bez zwycięstwa na swoim stadionie, tak się nie stało, bowiem radzynianie w 3 ostatnich minutach zdobyli 2 bramki i po 10 kolejnych porażkach zaliczyli wreszcie zdobycz punktową. Nadmienić należy, że spotkanie to oglądało ponad 700 widzów. Chełmianka Chełm - Orlęta Radzyń Podlaski 2:2.

Doskonale spisujący się beniaminek z Jaśkowic podejmował zdegradowaną już praktycznie ekipę tarnowskiej Unii. Do przerwy zanosiło się na niespodziankę goście prowadzili bowiem 1:0. W drugiej połowie gospodarze wyraźnie podkręcili grę i strzelili 3 bramki zapewniając sobie zwycięstwo, gwarantujące im wysokie 5 miejsce w końcowej tabeli rozgrywek. Wiślanie Jaśkowice – Unia Tarnów 3:1.

W spotkaniu ligowych średniaków krakowska Garbarnia podejmowała KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Po wyrównanym spotkaniu drużyny podzieliły się punktami, a 250 widzów zgromadzonych na stadionie obejrzało 4 bramki. Garbarnia Kraków - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 2:2.

Solidna ekipa Czarnych z Połańca podejmowała, na zakończenie rozgrywek, dobrze prezentujące się w ostatnim okresie Podhale Nowy Targ. Gospodarze odnieśli skromne, jedno bramkowe zwycięstwo, a zainkasowane 3 punkty zapewniły im 9 miejsce w końcowej tabeli rozgrywek. Czarni Połaniec - Podhale Nowy Targ 1:0.

W pożegnalnym, z 3 ligą, meczu Sokół Sieniawa podejmował, w derbowej konfrontacji, zadziwiająco dobrze prezentującą się ostatnio ekipę z Wiązownicy. Pożegnanie wypadło smutno, bo to goście z powiatu jarosławskiego byli w tej konfrontacji górą, zdobywając o jedną bramkę więcej od gospodarzy. Sokół Sieniawa - KS Wiązownica 1:2.

Także w Krośnie pożegnanie z III ligą odbyło się w minorowej atmosferze. W meczu kończącym sezon miejscowe Karpaty zmierzyły się z Wisłoką Dębica. Goście już w 2 minucie meczu objęli prowadzenie. Gospodarze, myślami byli już chyba przy finałowym meczu wojewódzkiego Pucharu Polski z Siarką Tarnobrzeg, bowiem nie byli w stanie doprowadzić nawet do wyrównania. Karpaty Krosno - Wisłoka Dębica 0:1

18. Sokół Sieniawa 34 237 2 25 38-95

Podsumowując kolejkę stwierdzić należy, że w sumie wypadła ona na remis bowiem w 3 spotkaniach zwycięzcami okazali się gospodarze, w 3 padł identyczny remis (2:2), a w 3 triumfowali goście.

W 9 meczach 34 kolejki padło ogółem 25 bramek (średnia 2,77 bramki na mecz.), przy czym 13 celnych trafień było udziałem gospodarzy, a w 12 przypadkach trafiali zawodnicy gości.

Pierwsze miejsce premiowane awansem zajęła Wieczysta Kraków z dorobkiem 78 punktów, o 8 punktów mniej wywalczyła druga w tabeli Siarka Tarnobrzeg, trzecie miejsce z sumą 66 punków zajął rewelacyjny beniaminek ze Starachowic. Dopiera czwarta, była typowana, przed rozpoczęciem sezonu, na jednego z kandydatów do awansu Avia Świdnik, która zdobyła 57, a więc aż o 21 mniej od zwycięzcy ligi.

Z ligą żegnają się Unia Tarnów – 36 punktów, Karpaty Krosno - 25 punktów, Orlęta Radzyń Podlaski - 24 punkty i Sokół Sieniawa - 23 punkty.

Tekst: JeSzko

Zdjęcia, film: Marcin Wasak