Sprintem poprzez III ligowe areny

03/06/2024

Sprintem poprzez III ligowe areny:
33. kolejka /tabela, film

W 33, przedostatniej kolejce spotkań 4 grupy III ligi piłkarskiej zapadły istotne dla ostatecznego kształtu tabeli, rozstrzygnięcia. Padło kilka niespodziewanych wyników, a szczególnie jeden budzi u obserwatorów obawy, co do zachowania zasad fair play. A oto nasza syntetyczna relacja.

Zwycięzca ligi - Wieczysta Kraków podejmowała nieobliczalny zespół Czarnych Połaniec. Po godzinie spotkania goście, niespodziewanie prowadzili 1:0. Mobilizacja gospodarzy w końcówce meczu zaowocowała 3 celnymi trafieniami, co przełożyło się na 25 zwycięstwo w tym sezonie. Wieczysta Kraków - Czarni Połaniec 3:1.

Wicelidera tabeli Siarkę Tarnobrzeg czekał wyjazd na trudny teren do Nowego Targu. Broniące się przed spadkiem z ligi miejscowe Podhale prezentuje ostatnio dobrą formę i jest wymagającym przeciwnikiem dla każdego rywala. Wyrównane spotkanie zakończyło się remisem, co chyba zadowoliło obie strony. Podhale Nowy Targ – Siarka Tarnobrzeg 0:0.

Udanie zakończyła się wyprawa starachowickiego beniaminka do Dębicy. Walczący o 3 pozycję w ligowej tabeli Star minimalnie pokonał miejscową Wisłokę i ta wygrana zapewniła mu miejsce na podium ligowej tabeli na zakończenie sezonu. Wisłoka Dębica – Star Starachowice 0:1.

Typowana, przed sezonem, na jednego z kandydatów do awansu świdnicka Avia kolejny raz zawiodła swoich sympatyków. Tym razem świdniczanie uczestniczyli w niecodziennym spektaklu, jaki miał miejsce na stadionie w Wiązownicy. W pierwszej połowie spotkania z miejscowym, broniącym się przed spadkiem KS i żółto-niebiescy uzyskali bezbramkowy remis. Na początku drugiej połowy świdniczanie strzelili 2 bramki i po godzinie gry prowadzili 2:0. Od tego momentu na boisku zaczęli dominować gospodarze, którzy w 72 minucie doprowadzili do remisu 2:2. Kilka minut później, za dyskusje z sędzią drugą żółtą kartkę obejrzał Małecki i musiał opuścić boisko. Po 90 minutach na tablicy wyników widniał wynik remisowy. W doliczonym czasie gry, za dwie żółte kartki, boisko zmuszeni byli opuścić dwaj kolejni zawodnicy Avii (Dobrzyński i Zagórski), a w 9 minucie doliczonego czasu gry gospodarze zdobyli zwycięską bramkę. Okoliczności, w jakich KS Wiązownica osiągnął zwycięstwo, gwarantujące mu ligowy byt w następnym sezonie, stały się tematem wielu kontrowersyjnych komentarzy obserwatorów ligowych wydarzeń. KS Wiązownica – Avia Świdnik 3:2.

Prezentujący w końcówce sezonu zmienną formę KSZO Ostrowiec podejmował ekipę solidnego beniaminka, jakim są niewątpliwie Wiślanie Jaśkowice. Z tej konfrontacji zwycięsko wyszli goście, którym zdobycz punktowa dała awans w ligowej tabeli. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Wiślanie Jaśkowice 0:2.

Podlasie Biała Podlaska podejmowało, w derbach woj. lubelskiego, chimerycznie prezentująca się ostatnio, Chełmiankę. Mecz wzbudził duże zainteresowanie miejscowych kibiców i miał bardzo ciekawą oprawę. Gospodarze po raz drugi, w tym sezonie, pokonali Chełmiankę i przeskoczyli ją w ligowej tabeli. Podlasie Biała Podlaska – Chełmianka Chełm 3:1.

Krakowska Garbarnia grała wyjazdowy mecz ze zdegradowanymi już Orlętami Radzyń Podlaski. Garbarze odnieśli skromne jedno bramkowe zwycięstwo. Dla drużyna z Radzynia była to kolejna, 9 w serii porażka na ligowych boiskach. Orlęta Radzyń Podlaski - Garbarnia Kraków 2:3.

Będąca w grupie drużyn zagrożonych spadkiem Świdniczanka podejmowała zdegradowaną już ekipę Sokoła Sieniawa. Stawka meczu zmobilizowała niewątpliwie podopiecznych trenera Gieresza, którzy pewnie pokonali zespół z Podkarpacia, zapewniając sobie, na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek, ligowy byt. Świdniczanka Świdnik – Sokół Sieniawa 5:2.

Walcząca wciąż o utrzymanie statusu III ligowca tarnowska Unia podejmowała outsidera tabeli Karpaty Krosno. W 20 minucie spotkania, z uwagi na intensywne opady deszczu mecz został przerwany na ponad pól godziny. Na namokniętym boisku zdecydowanie lepiej czuli się goście, którzy odnieśli zdecydowane zwycięstwo. Ta porażka praktycznie powoduje, że drużyny z Tarnowa w przyszłym sezonie nie zobaczymy w III lidze. Unia Tarnów – Karpaty Krosno 1:4.

18. Sokół Sieniawa 33 237 2 24 37-93

Podsumowując kolejkę stwierdzić należy, że w 4 spotkaniach zwycięzcami okazali się gospodarze, w jednym padł remis, a w 4 triumfowali goście.

W 9 meczach 33 kolejki padły ogółem 33 bramki (średnia 3,66 bramki na mecz), przy czym 17 bramek było udziałem gospodarzy, a w 16 przypadkach celnie trafiali goście.

Jeżeli chodzi o układ czołówki tabeli to prezentuje się on tak, jak przed tygodniem i żadne zmiany do końca rozgrywek, na 3 pierwszych miejscach, są niemożliwe.

Rozstrzygnęła się natomiast kwestia ostatniego spadkowicza i ta smutna rola przypadła tarnowskiej Unii. Teoretycznie może spaść jeszcze Podhale Nowy Targ, które w przypadku porażki, w ostatnim meczu, zrówna się punktami z Unią, gdyby ta ostatni mecz wygrała. Bilans spotkań bezpośrednich pomiędzy tymi zespołami jest remisowy, ale zdecydowanie lepszy stosunek bramek w rozgrywkach (-1) ma Podhale, gdy w przypadku Unii ta różnica wynosi (-13).

Tekst: JeSzko

Zdjęcia, film: Marcin Wasak