Zawadzki Krystian

 01/09/2021

Zapowiedź: Mecz wspomnień

Już w najbliższą niedzielę 5 września 2021 r sympatycy piłki nożnej Świdniku będą mogli obejrzeć bardzo ciekawy mecz piłkarski. Rzec by można dawnych wspomnień czar, czyli mecz Avia Świdnik – Świdniczanka w kategorii Oldboje 35+.

Organizator imprezy świdnicka Manufaktura Futbolu zadbał o to, aby ta cykliczna impreza miała w tym roku szczególnie atrakcyjną oprawę. Będą więc przedstawiciele miejskich i powiatowych władz samorządowych, atrakcyjni zaproszeni goście i oczywiście lubiani i podziwiani przed laty piłkarze obu świdnickich klubów.

Pierwotnie jako miejsce rozegrania tego spotkania planowano boisko w Świdniku Dużym, ale z przyczyn niezależnych od organizatora plan ten spalił na panewce. Kolejną lokalizacją było boczne boisko Stadionu Miejskiego w Świdniku. Jednak z powodu ostatnich, dość obfitych opadów deszczu znacznemu uszkodzeniu uległ fragment boiska, na którym mieliśmy rywalizować z żółto-niebieskimi. W tej sytuacji, aby nie narażać uczestników spotkania na ewentualne kontuzje, organizatorzy doszli do wniosku, że mecz należy przełożyć.

Po rozmowie głównego organizatora meczu szefa Manufaktury Futbolu Jacka Kosierba z zastępcą burmistrza Świdnika Marcinem Dmowskim ustalono, że aby podnieść rangę tego wydarzenia, spotkanie zostanie rozegrane na głównej płycie Stadionu Miejskiego, w nowym terminie. Będzie to niedziela 5 września br. o godz. 15.00.

W związku z tą nieplanowaną, wynikłą w ostatniej chwili zmianą, nie wszyscy chętni z obu drużyn będą mogli wziąć udział w meczu wspomnień. Niestety jak pokazuje życie w takich sytuacjach nigdy nie będzie dobrego rozwiązania, a co za tym idzie dogodnego terminu dla wszystkich.

Drużynę Avii Świdnik, w tym spotkaniu nie poprowadzi niestety, trener Bronisław Waligóra, zastąpi go jednak Wieslaw Kołodziej, a jej kapitanem będzie Krystian Zawadzki. W kadrze Avii na ten mecz, w pierwotnym terminie znaleźli się następujący zawodnicy: Mariusz Adamczyk, Dawid Ptaszyński, Maciej Duda, Marek Galiński, Łukasz Misztal, Krystian Zawadzki, Paweł Pranagal, Paweł Oskroba, Paweł Michalski, Paweł Sieczkarz, Michał Maciejewski, Arkadiusz Perduta, Paweł Marzanowski, Paweł Kamiński, Piotr Prędota, Tomasz Giełzak, Wiesław Szymański, Kamil Styżej, Piotr Chlebuś, Sebastian Orzędowski i Grzegorz Martyniuk. Wiadomo już teraz, że 5 września na boisku nie pojawią się: Mariusz Adamczyk, Kamil Styżej i Piotr Prędota. Zobaczymy natomiast Andrzeja Słotwińskiego, Roberta Syryjczyka i Mirosława Ciesielkę.

Na ławce trenerskiej Świdniczanki zasiądzie doskonale znany w Świdniku Marek Ułan Leszczyński. Kapitanem naszej ekipy będzie Łukasz Nowosad, a na boisku w pierwszym terminie mieli się pojawić: Marcin Błaszczak, Marcin Wasak, Piotr Kwiatosz, Michał Harasymow, Artur Szot, Jacek Kosierb, Arkadiusz Kocot, Rafał Galas, Wojciech Świdnik, Wojciech Nowosadzki, Paweł Walczak, Marek Słotwiński, Waldemar Brzozowski, Milena Irsak, Giuseppe Nigro, Grzegorz Żuchnik, Sławomir Biszkont, Łukasz Huszaluk, Piotr Jackowski, Adam Kosior, Kamil Cieśla, Piotr Cybulski, Jarosław Kowalik, Mirosław Łucka, Michał Skoczylas, Łukasz Nowosad, Sebastian Witkowski, Kamil Witkowski, Marcin Bijas i Dariusz Sawicki. W nowym terminie wystąpią ponadto Waldemar Olejnik i Łukasz Skroban.

Sytuacja jest jednak dynamiczna i nawet w ostatniej chwili w składach zespołów może dojść do zmian. Starsi kibice z pewnością zauważyli, że wielu z w/w piłkarzy w swojej karierze występowało w obu świdnickich klubach

Historia meczów piłki nożnej oldbojów świdnickich drużyn:

1997 Avia – Świdniczanka 4:0
Bramki: Mirosław Morawski, Krzysztof Szefler, Marek Chlebny i Janusz Zaleski.
1999 Avia – Świdniczanka 3:3 (rzuty karne 5:4)
Bramki: Stanisław Markowski 3 – Marek Leszczyński, Waldemar Korba, Tomasz Giełzak.
2002 Avia – Świdniczanka 4:1
Bramki: Waldemar Brzozowski, Ryszard Dworzecki, Jerzy Gieroba, Mirosław Socha - Marek Dunia.
2005 Avia – Świdniczanka 4:2
Bramki: Ernest Obara 2, Tomasz Giełzak, Jacek Kosierb – Dariusz Walczak, Sylwester Borowski.
2006 Avia – Świdniczanka 1:1
Bramki: Sławomir Sady – Marek Dunia.
2008 Avia – Świdniczanka 2:1
Bramki: Sławomir Sady, Stanisław Markowski – Piotr Skrzyński
2009 Avia – Świdniczanka 2:6
Bramki: Stanisław Markowski 2 – Piotr Skrzyński 3, Dariusz Dulniak, Marek Dunia, Dariusz Walczak.
2010 Avia – Świdniczanka 2:1
Bramki: Tadeusz Grula, Tomasz Giełzak – Piotr Skrzyński.
2011 Avia – Świdniczanka 3:6
Bramki: Marek Leszczyński, Tadeusz Grula, Sławomir Sady – Andrzej Dulniak 2, Sławomir Biszkont, Wojciech Nowosadzki, Piotr Skrzyński, Marek Dunia.
2013 (na Turystycznej) Avia – Świdniczanka 0:2
Bramki: Sławomir Biszkont, Piotr Jackowski.
2015 Avia – Świdniczanka 8:2
Bramki: Jacek Ziarkowski 3, Tomasz Król 2, Piotr Guz 2, Grzegorz Martyniuk – Giuseppe Nigro, Piotr Skrzyński.

Bilans tych 11 MECZÓW to:
6 ZWYCIĘSTW AVII * 2 REMISY * 3 ZWYCIĘSTWA ŚWIDNICZANKI
33 BRAMKI STRZELONE PRZEZ AVIĘ
25 BRAMEK STRZELONYCH PRZEZ ŚWIDNICZANKĘ

Spotkanie poprowadzi trójka sędziowska w składzie Mirosław Kwiatosz jako sędzia główny i Jacek Gozdek oraz Piotr Daszko jako asystenci.

W przerwie meczu będzie miał miejsce konkurs strzelania rzutów karnych. Po zakończeniu spotkania odbędzie się uroczyste wręczenie pamiątkowych pucharów i medali, a na zakończenie w Barze Delfin na terenie Parku Avia zaplanowano spotkanie integracyjne.

Spotkanie zapowiada się więc sentymentalnie i ciekawie, dlatego też obowiązkiem każdego szanującego się kibica piłki nożnej w Lotniczym Mieście jest być w sobotę o godz. 15.00 na trybunach Stadionu Miejskiego. Wszystkich fanów serdecznie zapraszamy

Jacek Kosierb: Założone przeze mnie rok temu stowarzyszenie Manufaktura Futbolu w Świdniku, po sześciu latach powraca do tradycji rozgrywania corocznego, towarzyskiego meczu oldbojów 35+ Avia kontra Świdniczanka. Działamy mając głęboko w sercu słowa: budujmy przyszłość, żyjmy teraźniejszością, ale pamiętajmy i szanujmy tradycję jako relikt przeszłości!


Tekst: JeSzko

Zdjęcia: Marcin Wasak