Stadion KS Świdniczanka

 12/08/2022

Rozmowa z Tomaszem Żuchnikiem

Jak już wcześniej pisaliśmy KS Świdniczanka czeka w nowym sezonie wiele zmian. Najistotniejszą zmianą jest niewątpliwie to, że mecze rozgrywać będziemy na własnym, generalnie przebudowanym stadionie przy ul. Turystycznej 1.

Dla starszych kibiców Świdniczanki to miejsce sentymentalne wręcz kultowe, trwale wpisane w historię naszego klubu. Dawne, małe osiedlowe boisko, ze ścieżką po przekątnej, ironicznie nazywane Maracaną, dzięki ogromnemu finansowemu i organizacyjnemu wysiłkowi naszych wspaniałych sponsorów Grzegorza Żuchnika I Giuseppe Nigro zmieniło się nie do poznania.

Prace adaptacyjne nad rozbudową zaplecza prowadzone są w dalszym ciągu, a nadzór nad prawidłowym przebiegiem całości inwestycji, z pełnym zaangażowaniem, sprawuje vice prezes Tomasz Żuchnik.

I właśnie Tomaszowi zadaliśmy kilka pytań dotyczących przygotowania obiektu do sezonu. A oto co nam odpowiedział:

Jerzy Szkołut: Jakie konkretnie prace wykonano w całym procesie modernizacji stadionu?

Tomasz Zuchnik: Modernizacja stadionu była przedsięwzięciem złożonym i kosztownym. W ramach niej powiększono rozmiary płyty boiska, do maksymalnie możliwych, zainstalowano system nawadniania płyty, rozprowadzono instalację oświetleniową, nagłaśniającą i systemu monitoringu obiektu. Nawierzchnię płyty zrekultywowano, położono nową warstwę żyznej ziemi i zasiano trawę wysokiej jakości. Zbudowano konstrukcję trybun dla kibiców i zainstalowano 304 krzesełek. Dojście do trybun wyłożono kostką brukową. Postawiono 6 masztów oświetleniowych i zainstalowano na nich jupitery o mocy 700 luxów. Obiekt ogrodzono, montując w nim, ze względów bezpieczeństwa, 4 bramy.

W jakim stopniu, na dzień dzisiejszy obiekt przygotowany jest do rozgrywania na nim meczów ligowych?

W mojej opinii, jako osoby odpowiedzialnej, za techniczne przygotowanie mogę powiedzieć, że jest on w pełni przygotowany do rozgrywania meczów ligowych. Dodam tylko, że dla utrzymania wysokiego standardu nawierzchni płyty, zatrudniony został greenkeeper, którego zadaniem jest dbanie o murawę boiska i wygląd całej zielonej infrastruktury obiektu.

Jaka była ocena stanu przygotowania obiektu przez właściwych działaczy LZPN i przedstawicieli kompetentnych służb?

W ramach procedur zmierzających do uzyskania zezwolenia na jego użytkowanie, stadion był lustrowany przez przedstawicieli policji i straży pożarnej. Opinie obu wymienionych służb były pozytywne i uznano, że spełnia on wszelkie wymogi, aby został dopuszczony do użytkowania. W najbliższych dniach spodziewamy się wizyty przedstawicieli właściwej komisji LZPN, która zweryfikuje, czy obiekt spełnia wymogi określone w stosownych przepisach PZPN.

Jakie ewentualnie, dalsze prace modernizacyjne na stadionie planowane są w późniejszym okresie?

Dalsze plany modernizacji obiektu są ambitne. Planujemy rozbudować trybuny dla kibiców, a następnie całość ich zadaszyć. Zamierzamy także zainstalować miejsca siedzące w sektorze dla kibiców gości. Planujemy budowę kabiny dla spikera stadionowego, operatora kamery i komentatorów realizujących transmisje meczów. Zamierzamy także zainstalować mobilny tunel, przez który zawodnicy będą wychodzić z szatni na boisko.

Dziękujemy za rozmowę Tomaszowi Żuchnikowi, do zobaczenia na Stadionie!

Hummel 4 Liga

W związku ze startem ligi, chcielibyśmy znać Państwa opinię na temat dwóch spraw organizacyjnych. Zapraszam do wypełnienia formularza, pytania poniżej:

Tekst: JeSzko, Tomasz Zuchnik

Zdjęcia: Natalia Kulbicka, USM Bezzałogowe Statki Powietrzne