WSPOMNIENIA Z PRZESZŁOŚCI:

Pierwszy oficjalny mecz piłkarze Świdniczanki rozegrali 27 marca 1960 w Pucharze WZGS. Na stadionie Avii pokonali LZS Białka 5:0 (Zbigniew Wlaczak 2, Zdzisław Kurowski, Władysław Kosior, Edward Żak).

Sezon 1969/70 przyniósł pierwszy sukces w postaci awansu do A-klasy. W swoim Debiucie zremisowali 0:0 z Nadbużanką.

Po przeniesieniu klubu do Świdnika, na kolejny skok w futbolowej hierarchii przyszło czekać do sezonu 1984/85. Wtedy to zespół pod wodzą trenera Janusza Bęca w pięknym stylu (19 zwycięstw i 3 remisy) wywalczył promocje do klasy okręgowej.

W 1990 Świdniczanka dotarła do finału pucharu Polski na szczeblu województwa. 20 czerwca na stadionie Avii, po bardzo dobrej grze minimalnie uległa trzecioligowej Lubliniance 1:2. Bramkę strzelił Sławomir Biszkont. Drużyna grała w składzie: Ciesielka, Stachniuk, Wierzchoń, Korba, Olejnik, Cholewa, Dunia, Czuluk (Abel), Kondratowicz, Nalewajko, Biszkont.

Po reorganizacji rozgrywek Świdniczanka od sezonu 1991/92 grała w klasie okręgowej, będącej czwartym poziomem ligowym. Na tym szczeblu "chłopcy z turystycznej" występowali aż do 2003 roku. Najwyższe miejsce zajęli w sezonie 1997/98, kiedy pod wodzą trenera Marka Leszczyńskiego uplasowali się na czwartej pozycji. Potem była A-klasa, a od jesieni 2013 klasa B.

Zdjęcia: Jacek Kosierb

Żródło: "Świdnicka halówka i nie tylko" - Jacek Kosierb